KINOLAND

Історія української анімації

10-10-2016

Вже майже 90 років налічує українська анімація від дня свого заснування. Перші українські мультфільми були відзняті ще у 1927 році. Та події 1930-х років та Друга світова війна майже винищили цей напрям мистецтва. До 1959-го року Київською кіностудією було випущеного всього декілька десятків мультфільмів.

З 1959-го року починається новий етап розвитку української анімації. Режисер і художник Іполит Лазарчук об’єднав студентів, які на той час абсолютно не мали практики у цій галузі. Та всього за декілька років початківцям вдалось створити мультфільми, які стали відомими на території всього СРСР. Це такі мультфільми, як «Пригоди Перця», «Микита Кожум’яка», а у 1967 році вийшла перша серія мультфільму «Як козаки …». Анімаційний фільм про трьох відважних козаків, які подорожують всією Європою, мав шалений успіх.
В 1977 році глядачі побачили перші серії мультсеріалу «Пригоди капітана Врунгеля» – одного з головних мультфільмів Радянського Союзу. Слідом за мультфільмом про капітана та його помічника Лома у 1985 році вийшла стрічка «Лікар Айболить» та екранізація книги Р. Стівенсона «Острів скарбів». До речі, саме «Острів скарбів» вважається найбільш цитованою роботою радянського кінематографа. Адже майже всі фрази головних героїв та всі пісні знає не одне покоління українців.

Ще одним генієм української анімації є наша співвітчизниця, харків’янка Олександра Сніжко-Блоцька. Вона є автором відомого мультсеріалу «Легенди і міфи Стародавньої Греції». Також Олександра стала режисером таких відомих мультфільмів, як «Ріккі-тіккі-таві», «Кіт, який гуляв сам по собі» (екранізація книги Р. Кіплінга), «Коник-Горбоконик», «Гуси-лебеді» та інших стрічок, на яких росло не одне покоління українців.

Ще однією відомою українкою є Наталія Гузева, авторка двохсерійної стрічки «Капітошка»

Мультфільми в роки незалежності

З 1991-го року для української мультиплікації настали дуже тяжкі часи. Адже ця галузь була повністю позбавлена фінансування та державної підтримки.

Незважаючи на те, що в Україні є надпотужний творчий потенціал, в країні немає ні єдиної масштабної мультиплікаційної студії. Як правило, в Україні створюють нові приватні студії лише з розрахунку створення однієї стрічки, а про перспективу ніхто не думає.

У 2012 році 10 учнів луганської школи мультиплікації «Фантазери» створили перший український повнометражний мультфільм. На момент зйомок наймолодшому автору було 11 років. У стрічці «Наші» розповідається про боротьбу «Молодої гвардії», яка у 2012 році відсвяткувала 70-річчя.

Досить швидко популярним став мультфільм для дорослих «Казкова Русь», в якому професійні актори озвучують героїв, які дуже схожі на українських політиків та висміюють актуальні теми.

В 2013 році у Львові представили радянську стрічку «Коровай», яку адаптували для показу незрячим дітям. Це перший український мультфільм такого роду. В результаті експеримент виявився вдалим і діти різного віку були в захопленні. Було вирішено продовжити роботу.

З 2000 року помічається відродження української анімації. Деякі мультфільми отримали навіть престижні міжнародні нагороди.

А вже зовсім скоро, 13 жовтня на великі екрани виходить новий захоплюючий український мультфільм «Микита Кожум’яка».

Про мультфільм «Микита Кожум’яка».